Forum Forum socjologii Strona Główna Forum socjologii
Forum Dyskusyjne Koła Naukowego RezUS


XIII Ogólnopolski Zjazd PTS - sekcja studencka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum socjologii Strona Główna -> Aktualności
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
jordank




Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

 PostWysłany: Nie 16:26, 01 Kwi 2007    Temat postu: XIII Ogólnopolski Zjazd PTS - sekcja studencka Back to top

Witam,

Oto garść informacji dla studentów zainteresowanych uczestnictwem w Zjeździe:

Cytat:
Witam Wszystkich,

Dziękuję socjologom z Zielonej Góry za koleją, wspaniałą konferencję!! Smile

Oto kilka naszych ustaleń, informacji i doprecyzowanie niektórych kwestii związanych ze Zjazdem:

Otrzymałam już odpowiedź od prof. Muchy w sprawie, co do której wczoraj mieliśmy wątpliwości. Do 15 kwietnia (zgodnie z harmonogramem Zjazdu) musimy przesłać Panu Profesorowi oraz organizatorom Zjazdu program naszej sesji (w formie sesja I: przewodniczący, referaty, sesja II:...). Układaniem tego harmonogramu i przesyłaniem go odpowiednim osobom zajmę się ja, jednocześnie informując Was, jak program wygląda.

Jak wiadomo, sesja SKN składa się z dwóch części.

Pierwszą część na pewno przeznaczamy na omówienie projektu związanego z miastem. Otrzymałam zgłoszenia dotyczące badań miasta wraz z ich opisem od:

1 Akademia Górniczo-Hutnicza (Kraków)
2 Collegium Civitas (Warszawa)
3 UMK (Toruń)
4 KNSS Uniwersytetu Wrocławskiego
5 Akademia Techniczo-Humanistyczna w Bielsku-Białej
6 KNSS UMCS
7 KNSS 4 Fala (Łódź)
8 KNS Uniwersyteu Zielonogórskiego
9 Warsztaty Analiz Socjologicznych (Uniwersytet Warszawski)

10 czekam na doprecyzowanie zgłoszenia od koła z UJ

Ta kolejność nie jest kolejnością wystąpień. Informacje o tym prześlę najpóźniej 15 kwietnia.

W związku z drugą częścią sesji SKN, wczoraj pojawiły się następujące propozycje:

Aby nie poświęcać całego zarezerwowanego dla nas czasu na prezentacje badań związanych z miastem, możemy przeznaczyć drugą część naszej sesji na inny temat, np. na ten który zaproponował Poznań. W załączniku przesyłam szczegóły, informacja jest też dostępna na forum: http://www.sknpts.fora.pl/viewtopic.php?t=293 Abstrakty proszę przesyłać do Koła z Poznania [link widoczny dla zalogowanych] do 10 kwietnia. Poznań poinformuje po 10 kwietnia jak sytuacja wygląda. Jeśli pojawi się wystarczająco dużo ciekawych zgłoszeń, to 15 kwietnia przesyłamy organizatorom informacje, że tej tematyce poświęcamy drugą część naszej sesji i jej program.

Jeśli propozycja nie spotka się z wystarczająco dużym zainteresowaniem, wtedy:

Możemy przeznaczyć drugą część sesji na tematy związane z naszymi Kołami i SKN. Możemy zaprezentować w ujednoliconej formie (prezentacja PowerPint) działalność naszych kół, jednocześnie budując podstronę, na której te informacje byłyby dostępne w formie elektronicznej. Jeśli Patryk po skontaktowaniu się z innymi kołami zakończy projekt badań kół, to możemy również zaprezentować wyniki tych badań w czasie sesji.
Propozycje związane z tym tematem proszę przesyłać do mnie, najpóźniej do 14 kwietnia (ponieważ 15 kwietnia musimy przesłać program organizatorom Zjazdu, którzy nie tolerują spóźnień), choć o wiele lepiej, jeśli propozycje nadejdą wcześniej, np. w okolicach 10 kwietnia.

A jeśli tu również nie pojawią się zgłoszenia, to drugą część sesji SKN przeznaczamy na kontynuowanie tematu adaptacji do miasta.

Informacje pojawiają się również na forum SKN http://www.sknpts.fora.pl/

Proszę przesyłajcie abstrakt Poznania i pozostałe informacje dalej, do Waszych Kół, do osób zainteresowanych i do uczestników konferencji o Tożsamość Kół w Zielonej Górze.
Czekamy na Wasze propozycje i abstrakty Smile

Pozdrawiam,
Anna Kuczyńska


Pozdrawiam!
Jordan Klimek


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
jordank




Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

 PostWysłany: Nie 16:28, 01 Kwi 2007    Temat postu: Internet/oprogramowanie: nowe przykłady starych nierówności Back to top

Zapraszamy do wzięcia udziału w sesji organizowanej przez Sekcję Kół Naukowych, która odbędzie się w ramach XIII Zjazdu Socjologicznego.


treść abstraktu:

Internet/oprogramowanie: nowe przykłady starych nierówności.

Internet dawno przestał być przestrzenią traktowaną tylko jako galeria: nie poprzestajemy już na okazjonalnym, „biernym” oglądaniu jego „zbiorów” poprzez szybę monitora. Pojawiająca się, obecnie, coraz większa możliwość, nie tylko współredagowania zasobów sieci, ale także projektowania (konstruowania) jej samej, przekształca sporadycznego Widza w konsekwentnego Użytkownika. Coraz mniej jest turystów w sieci, coraz więcej flâneur’ów cyfrowych ścieżek [link widoczny dla zalogowanych] Zmiana ta pociąga za sobą w sposób oczywisty konieczność modyfikowania (budowania nowych?) interfejsów, umożliwiających wyjście poza „bierną aktywność” (w założonych z góry ramach). Interfejsy, współcześnie, pozwalają tym samym na dużo więcej niż tylko „klikanie” i komentowanie; nowy interfejs to również taki, który umożliwia (i uwzględnia w swoim programie) opcje przeformułowywania samego siebie przez swojego Użytkownika (np.: personalizowanie przeglądarek i serwisów www). Podobnie jest z samą siecią witryn, które bazując na wystandaryzowanych, wymienialnych wtyczkach (plug-in’ach) w swojej logice funkcjonowania (budowa modularna) przypominają coraz bardziej zabawę „klockami”. Pytania, które wydają się w tym ujęciu istotne: czy każdy może przynieść swoje klocki, do tego, nowego, społecznego placu zabaw? czy każdy może na równych prawach tworzyć swoje zestawy i swoje zasady gry?

Jako interesująca jawi się więc, w tym ujęciu, możliwość socjologicznej analizy narzędzi (sposobów ich użytkowania) służących: tworzeniu zasobów (oprogramowanie), ich użytkowaniu (m.in: przeglądarki), upowszechanianiu (np.: domeny), jak również instrukcji obsługi do nich (narzędzi) samych (tutoriale itp.). W swoich wystąpieniach prosimy odnosić się również do zarysowanej wyżej problematyki nierówności (m.in.: czy wszyscy mają równe możliwości eksploracji, kontroli i współtworzenia narzędzi/zasobów; świadomość i rozumienie istniejących ograniczeń). Ponieważ planowana sesja (referaty) miałaby się układać w quasi-leksykon, swoje rozważania prosimy prowadzić w oparciu o analizę konkretnego „hasła” np: (skype, youtube, blog, wikipedia itp.).

Przykładowa problematyka:

- narzędzia internetowej interakcji; jak zastąpić komponent „face to face”?
- radio i telewizja internetowa/youtube jako źródła informacji (nie)cenzurowanej.
- p2p: system wymiany czy kradzieży plików?
- „etyka zrób to sam”: czy każdy może szybko zostać projektantem www/grafikiem?

Prosimy pamiętać, że jest to tylko część możliwej problematyki! Zachęcamy do opracowywania własnych haseł-zagadnień! Przypominamy również, że udział w sesji specjalnej nie wyklucza udziału w sesji tematycznej!

Abstrakty wystąpień (ok. 200 słów) prosimy przesyłać do 10 kwietnia na adres:
[link widoczny dla zalogowanych]
Pod ten sam adres prosimy kierować ewentualne pytania i wątpliwości.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum socjologii Strona Główna -> Aktualności Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach